İspanya

1 dakikada oku

Önce rakamlar…
2021 itibarıyla İspanya’da 23.000 civarında eczane bulunuyor. Nüfusun %99’u, yaşadığı bölgede en az bir eczaneye sahip durumda. Bu da eczane başına 2.200 kişi demek. Ülkedeki dört eczaneden biri kırsal bölgede konumlanırken, kırsal bölgede konumlanan dört eczaneden üçü 5.000 kişiden daha az kişinin yaşadığı kentlerde hizmet veriyor. Her gün 1.500 eczane, nöbetçi eczane olarak 24 saat açık kalıyor.

52 Eczacı Odası’na kayıtlı 76.821 eczacının %71,7’si kadınken, %44,7’si 44 yaşın altında. Eczacıların %88,1’i serbest eczacılık yaparken, birçoğu uzmanlıklarına göre Beslenme, Dermatoloji ve Ortopedi alanlarında da hizmet veriyor. Ayrıca 2.000 civarında eczacı klinik eczacılıkla, aynı oranda eczacı da kamu eczacılığıyla uğraşıyor. Aldıkları multidisipliner eğitim sayesinde, Eczacılık mezunlarının iş bulma oranı diğer mesleklere oranla hayli yüksek.

Eczane sahibi olmak
İspanya’da bir eczacı sadece bir eczane açabiliyor, ancak birden fazla eczacının bir araya gelerek eczane açma hakkı da bulunuyor. Zincir eczanelere izin verilmiyor. Yeni eczane açma hakkı iki kritere bağlı: Nüfus yoğunluğu ve diğer eczanelerle aradaki mesafe. Serbest eczacı olarak çalışmak için, beş yıllık üniversite eğitimi yeterli. Zorunlu olmadıkları halde eğitimlerini devam ettirmek isteyen eczacılar Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edildikleri bir sisteme dahil oluyor.

Eczane hizmetleri
Sıradan bir eczanede kan şekeri ve kolesterol testleri yaptırılabilirken, bazı eczanelerin kendi laboratuvarları da bulunuyor. Bir mahalle eczanesi, aynı zamanda yerel halkın sosyalleştiği toplanma alanı olarak işlev görüyor. Eczacıların toplumun en önemli sağlık danışmanları sayıldığı ülkede, halk doktora gitmeden önce yapılacak her şeyi eczacıya danışarak halletmeyi tercih ediyor.

Çalışma saatleri
Çoğu eczane hafta içi 9.30-14.00 arasında açık kaldıktan sonra bir ara veriyor ve 17.00’de tekrar açılarak 21.30’a kadar hizmet veriyor. Cumartesi günleri de 9.30-14.00 arasında açık kalıyorlar. Nöbetçi eczane sistemi uzun yıllardır devam ediyor.

Influencer’ların olumsuz etkisi
İspanya’da neredeyse tüm ilaçlar eczaneden alınmak zorunda. Süpermarketler ve OTC ürünler satan diğer marketlerde en basit ağrı kesiciler dahi satılmıyor. Ancak sosyal medya hesaplarında ilaç reklamı yaparak halk sağlığına zarar veren influencer’lar eczacıların tepkisini çekmeye devam ediyor. Kısa süre önce İspanyol Eczacılar Birliği, “Hiçbir influencer ilaç uzmanı değildir, ilaç uzmanı olan eczacınızdır” ve “İlaç bir trend değildir” şeklindeki paylaşımlarıyla bu tehlikeli eğilime dikkat çekti. 2016’da Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, İspanya’nın yarısı antibiyotiklerin nezle ve virüslerle mücadelede etkili olduğunu düşünüyor.

Eczanelerin web siteleri
İspanya’da reçeteli ilaçları internetten satışa çıkarmak yasa dışı, ancak eczaneler OTC ürünlerini kendi sitelerinde satabiliyor. Diğer yandan eczanelerin hastalarına ücretsiz ürün numuneleri dağıtmalarına ve bu şekilde ürün reklamı yapmalarına izin verilmiyor.

Kanada

Kanada'da pandemi sırasında COVID-19 aşılarının uygulanması ve testlerin halka ulaşması eczacılar sayesinde mümkün oldu.
selinfmz
1 dakikada oku

Fas

Fas'taki serbest eczane sayısı 11.000. 2016'daki nüfus oranına göre, 3000 kişiye 1 eczane düşüyor.
selinfmz
2 dakikada oku

Bir yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.