Ecz. Makbule Demir

1 dakikada oku

26 yıldır aynı eczanede…
“29 yıllık eczacıyım. 1994’ten beri aynı eczanedeyim. İlk dört sene Sinop’ta eczacılık yaptım. Çocuk olunca İstanbul’a döndük. İki çocuğum da eczanenin arkasında büyüdü. Evimle eczane arası 10 adımdı. Trafik sorununu çözemeyince, öyle bir tercih yapmak zorunda kaldık. Büyüme dönemlerinde sürekli ev ile eczane arasında gidip geldim, öyle bir koşturmaca. Okul başladıktan sonra evde kendileri kalabildiler. Ancak o zaman rahatladık.”

Google hazretleri
“Bize yarı doktor derlerdi, aslında biz tam eczacıyız. Eskiden danışmanlık hizmetini daha çok veriyorduk. Sonra internet, Google hazretleri, sosyal medya çıktı. Güya herkes bilgiye kolay ulaşıyor. Ama doğru bilgiye ulaşmıyorlar bence. Eczacıya danışmaktansa ‘Biz internete bakarız.’ denmeye başladı. Sıkıntı orada.”

“Mimarlık bana göre değildi.”
“Liseyi bitirdim, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık’ı kazandım. Bir sene gittim, gitmedim. ‘Mimarlık bana göre değil, ben eczacı olmalıyım.’ dedim kendi kendime. Evimizin altında Sezen Ablamız vardı, eczacı. Hâlâ eczacılık yapıyor. Çok hoşuma giderdi. Tekrar sınava girdim. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandım ve hemen Mimarlık kaydımı sildirdim. Mimar olsaydım iyi bir mimar olmazdım herhalde. Eczacı olduğum için çok mutluyum.” (Kahkahalar)

Dinlemek…
“Eczacılık beni olumlu yönde olgunlaştırdı. Dinlemeyi öğreniyorsunuz. Şu an toplumda kimse kimseyi dinlemiyor.”

Anne-kız eczacı
“Geçen sene kızım Eczacılık’tan mezun oldu. Şu anda yüksek lisans yapıyor ve iki gün de ilaç firmasında çalışıyor. Bölümünü seçerken bir yönlendirmem olmadı. Kendisi karar verdi. Ama annesi olarak, eczaneden önce farklı kolları görmesini istiyorum. İlaç firmasını görsün, akademik kariyer yapmayı düşünsün… Eczane açamıyor, sıraya giriyorlar. Yeni mezun, bilgileri taze. Ben ona danışıyorum. Kozmetikle ilgili daha çok bilgi sahibi. Sosyal medyayı daha yakından takip ediyor. Ben ona daha çok soruyorum. Tecrübemiz farklı. Birbirimizi tamamlıyoruz.” 

Eczanede kapalı kalmanın çözümü
“Geçen sene iki gün tatil yaptım. Cumartesi-Pazar. Eczaneyi bırakamıyorum. Sahile yakın olduğumuz için, her gün eczaneyi kapattıktan sonra sahile inip 10 km yürüyorum. Hem spor yapıyorum hem de psikolojik olarak rahatlıyorum. Karda kışta da yürüyorum. Hiç fark etmiyor. Burada bütün gün kapalı kalmanın çözümünü böyle buldum.”

Gerçek meşguliyet
“Eczacılarla ilgili ‘Hazır ilaç satıyorlar ama meşgul görünüyorlar’ gibi bir algı yerleşti. Oysa o kadar meşguluz ki. Sizinle konuşurken bile kaç kere kalktım, sayamadım. Şikayet etmek için söylemiyorum, gerçek bu.”

Değişimi takip etmek üzerine…
“SGK’da kurallar çok sık değişiyor, adapte olmak çok zor. Belli dönemlerde değişse çok iyi olurdu.  Böylece okuyup öğrenmek için vakit bulurduk.”

Bir Eczacı Portresi’ne konuk olmak isteyen eczacılarımız, Canlı Destek alanından ekibimizle iletişime geçebilir.

Ecz. Kayhan Dizdaroğlu

"Eczacılığın eczane açmanın ötesinde bir şey olduğunu anlatmak lazım."
selinfmz
3 dakikada oku

Ecz. Emin Olgun

"İyi bir eczacı olmak için; iyi bir iletişimci, personel yöneticisi, finans yöneticisi, stok takipçisi ve satışçı olmanız lazım."
selinfmz
2 dakikada oku

Ecz. Mehmet Murat Yılmaz

"Bir gece, Azrail gibi giyinmiş, eline orak almış, yüzüne poşet geçirmiş biri girdi içeriye. Siyah pelerinli filan."
farmazontr
2 dakikada oku

Bir yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.