Ecz. Mehmet Murat Yılmaz

2 dakikada oku

Eczacı-SGK ilişkisi
“Eczacının SGK’ya olan bağımlılığının azalması lazım. En büyük müşterimiz SGK aslında. Özel sigortalar ya da alternatif sigortalar yaygın olmadığı için ödeme şartlarını tek bir yer belirliyor. Bazı ürünleri mal ettiğimizden daha ucuza alıyor. İlaç fiyatları olması gerekenden düşük, eksik ödemeler oluyor, hastalara fark çıkıyor vs. Reçetelerden kesintilerimiz de oluyor. Bu kesintilerde çoğu zaman eczacılar mağdur oluyor, haksızlıklar yaşanabiliyor. Geçenlerde eşimin eczanesinde şöyle bir olay yaşandı: Reçetesinde bir ibare eksikti ve SGK bu konuyla ilgili kesinti yapmaya karar verdi. Ne kadar biliyor musunuz? 60.000 TL. O ibareyi düzelttirmek için akla karayı seçtik. Ama şöyle düşünün: O kesintiyi ödediği için eczanesini kapamak zorunda kalabilecek çok eczacı var. 60.000 TL çok ciddi bir meblağ. Bu bir eczanenin batmasına ya da aylarca sürüncemede kalmasına sebep olabilir. Maalesef SGK’nın üzerimizde çok baskısı oluyor.”

Mezun fazlası
“Türkiye’de eczacılıkla ilgili en büyük sıkıntı, okul sayısı. Mezun fazlası var, bu insanlara istihdam sağlanma ihtimali yok. Ben okurken, yanlış hatırlamıyorsam sekiz fakülte vardı sadece. Şu an 50 civarı sanırım. Bu ülkenin şu an daha fazla eczacıya ihtiyacı yok.”

“Sen bana yine de onu ver.”
“Bilgimi kullanma, bir hastayı bilgilendirme fırsatını nadiren elde ediyorum. Son zamanlarda neredeyse hiç. Kimse gelip de, aldığı vitaminin vücudun neresinden emileceğini sormuyor mesela. Artık elektronik reçete var, hasta da ne alacağını bilerek geliyor. ‘Şunu istiyorum.’ diyor. Uygun olmadığını söylersem, ‘Sen bana yine de onu ver.’ diyor.”

“Sadece sağlık personeli değiliz.”
“Eczacının çok sabırlı olması lazım, sabır küpü olursunuz burada. Mahalle profili itibarıyla, buraya şifa bulmak için hasta, çocuklu, yaşlı insan geliyor genelde. Bir şeyi iki-üç kere anlatmak zorunda kalıyoruz bazen. Borç alıyor, veremiyor, istiyorsun, darılıyor. Bu sayede insan sarrafı oluyorsunuz. Kime nasıl davranmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Personelinizle her gün birliktesiniz. Eşinizden dostunuzdan daha fazla vakit geçiriyorsunuz. İnsanları nasıl yönetmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Eczacı olarak, sadece sağlık personeli değilsiniz.”

Eczacının hakkı
“Meslek kuruluşlarının devletle olan ilişkilerini geliştirmeleri, daha fazla inisiyatif almaları lazım. Eczacının hakkının layığıyla aranmadığını düşünüyorum.”

Nöbette siyah pelerinli bir yabancı!
“Bir gece 3’te nöbetteyken, Azrail gibi giyinmiş, eline orak almış, yüzüne poşet geçirmiş biri girdi içeriye. Siyah pelerinli filan. O kadar çığlık attım ki, inanamazsınız. Arkada uyuyan yardımcım yetişti. Elinde sandalye var, fırlatmaya hazır. Bir de baktık ki, teyzemmiş. Bana şaka yapmış! Bir köşede de annem katılıyor. Şimdi bu anıya gülüyoruz, ama o gece ben hiç eğlenmedim. İki gün çarpıntıdan uyuyamadım.” (Kahkahalar)

“Hiç tatile çıkmayan eczacılar var.”
“Eczacının eczanedeki görevi daralmalı. Aktif olarak yapacağı şey yönlendirmek olmalı sadece. Personel sayısı ne kadar az olursa, eczaneye olan bağımlılık o kadar artıyor. Oysa her personel kendi maaşını çıkarır, kendi hasta profilini oluşturur. Hiç tatile çıkmayan eczacılar var. Dünyanın hiçbir eczanesinde sabah 9 akşam 7 çalışmak diye bir şey yok. Avustralya’ya gidin, cuma günü yarım gün, cumartesi-pazar hiçbir eczane açık değil.”

Yurt dışındaki eczaneler
“Yurt dışındaki eczaneler bizimkilere hiç benzemiyor. Eczaneler kalabalık değil, kimse sırada beklemiyor. Hasta-eczacı oranını çok iyi ayarlamışlar. Hastalara daha rahat hizmet verebiliyorlar. Biz burada veremiyoruz. Bir şey anlatırken, arkadan üç kişi daha geliyor, araya giriyor. ‘Bir saniye, reçete giriyorum.’ filan deseniz de o sorusunu soruyor.”

Gezi merakı
“Gece dışarı çıkmayı hiç sevmem, koşarak eve giderim. Evde eşimle dizi-film izleriz ya da arkadaşları çağırıp masa oyunları oynarız. Yılın 10-11 ayı böyle geçer. Bütçemizi gece gezmelerinde değil de yurt dışı gezilerinde kullanıyoruz biz. Yılda 15 gün-1 ay kadar bir süreyi yurt dışında ilginç yerleri keşfetmeye ayırıyoruz. Tayland, Küba, Rusya, Güney Afrika, Fransa, Almanya, İngiltere’yi gördüm. Geçen bayramda Vietnam’a gittim. Avrupa’nın büyük kısmını gördüm aslında. Hatta eşime Almanya’da evlenme teklif ettim.” 

Bir Eczacı Portresi’ne konuk olmak isteyen eczacılarımız, Canlı Destek alanından ekibimizle iletişime geçebilir.

Ecz. Makbule Demir

"Bize yarı doktor derlerdi, aslında biz tam eczacıyız."
selinfmz
1 dakikada oku

Ecz. Kayhan Dizdaroğlu

"Eczacılığın eczane açmanın ötesinde bir şey olduğunu anlatmak lazım."
selinfmz
3 dakikada oku

Ecz. Emin Olgun

"İyi bir eczacı olmak için; iyi bir iletişimci, personel yöneticisi, finans yöneticisi, stok takipçisi ve satışçı olmanız lazım."
selinfmz
2 dakikada oku

Bir yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.